Zespół cieśni nadgarstka a Technika Bowena

Technika Bowena na pomoc w zespole cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem spowodowanym długookresowym oraz intensywnym uciskaniem nerwu pośrodkowego, który umiejscowiony jest w kanale nadgarstka. Chorobę tą można powiązać z wykonywaniem pracy zawodowej.

bolesny ból barku

Nadgarstek jest złożoną strukturą. W jego skład wchodzi osiem kości połączonych między sobą wieloma więzadłami. Razem tworzą granicę dla przestrzeni zwanej kanałem nadgarstka, przez który przechodzą nerwy, naczynia oraz ścięgna mięśni zginających palce. Ten obszar może zostać zwężony i wtedy dochodzi do ucisku na jeden z nerwów - nerw pośrodkowy.

Przyczyny występowania zespołu cieśni nadgarstka.

Często to schorzenie dotyka osoby pracujące na maszynie czy klawiaturze komputerowej lub przez długi czas używające myszką komputerową. Choroba to dotyka zazwyczaj osoby w wieku 40-60 lat, przy czym kobiety cierpią na tą dolegliwość dwukrotnie częściej niż mężczyźni. Zespół cieśni nadgarstka może też dotknąć osoby, których mięśnie zginaczy palców uległy przeciążeniu, np. w wyniku wykonywania sportu takiego jak: tenis, badminton, squash, gimnastyka, kolarstwo.

Zespół cieśni nadgarstka - objawy.

Na początku pojawiają się bóle nadgarstka oraz dłoni w trakcie poruszania nią, z czasem ból odczuwalny jest również w spoczynku. Innymi symptomami są mrowienie oraz kłucia w obrębie palców. Nie dotyczy to małego palca, w którym nie pojawiają się żadne objawy. W kolejnym etapie zmniejsza się siła mięśniowa, problemem jest uściśnięcie dłoni czy odkręcenie nakrętki słoika, może się zdarzyć, że przedmioty wypadają z rąk. Na początku choroby symptomy występują jedynie w czasie nocy, rankiem odczuwalne jest mrowienie dłoni, które przypisuje się często złemu ułożeniu ręki podczas snu, z biegiem czasu jednak bóle są na tyle silne, że powodują budzenie się w środku nocy. Symptomy ulegają nasileniu, gdy kończyna górna jest uniesiona oraz przy wykonywaniu czynności, w których zgina się nadgarstek, np. mycie naczyń.

Co może pomóc - Technika Bowena

W przypadku zespołu cieśni nadgarstka pomocna jest Technika Bowena. Terapeuta posługujący się ta metodą ma do dyspozycji skuteczne procedur, które prowadzą nie tylko do ustąpienia bólu, ale również wpływają na stan nadgarstka. Sesja terapeutyczna techniką Bowena polega na wykonaniu serii charakterystycznych, delikatnych, ale jednocześnie precyzyjnych ruchów na poszczególnych mięśniach, grupach mięśni, ścięgnach lub więzadłach. W następstwie Technika Bowena pomaga przywrócić naturalną harmonię w organizmie, pobudzając przez to ciało do samoleczenia.

na początek