Technika Bowena sposobem na ostrogi piętowe

Technika Bowena na ostrogi piętowe?

osoba czująca ból w pięcie

Nie trzeba mieć skręcenia albo złamania, aby czuć, że każdy krok powoduje ból stopy. Wystarczy, że wytworzy się na kości piętowej wyrostek określany mianem ostrogą piętową. Czy można się jej pozbyć? Tak, odpowiedzią jest Technika Bowena. Stopa jest niezwykle skomplikowaną częścią ciała . Gdy jeden jej fragment ulegnie urazowi czy uszkodzeniu, odczuwać to będzie całość. Tak sytuacja ma miejsce w przypadku ostrogi piętowej.

Co jest zazwyczaj przyczyną pojawiania się ostrogi piętowej?

Często chodzimy, uprawiamy aktywnie sport, lecz często w nieodpowiednim obuwiu. Wielokrotnie buty mają twardą podeszwę, która w niewielkim stopniu amortyzuje wstrząsy powstających w trakcie chodzenia. Inną przyczyną jest złe sposób chodzenia - gdy stawiamy stopę na podłożu (zwłaszcza na twardym), za mocno uderzamy o nie piętą. Również duże przybranie na wadze i nazbierane kilogramy stają się dodatkowym obciążeniem dla stopy . W wyniku tego rodzaju mechanicznych przeciążeń dochodzi do stanu zapalnego przyczepu rozcięgna podeszwowego. To rozcięgno biegnie pod całą stopą. Przyczepione jest do guza kości piętowej i dochodzi do palców, a jego zadaniem jest m.in. podtrzymywanie podłużnego łuku stopy, czyli zapobieganie płaskostopiu podłużnemu.

Gdy stan zapalny przyczepu rozcięgna podeszwowego trwa długo lub często się powtarza, potrafi utrudnić nam życie. Ból towarzyszy każdemu krokowi (z czasem może pojawiać się też w nocy, gdy nie chodzimy), pojawia się w czasie poruszania stopą, nawet gdy siedzimy czy leżymy, obrzęk uniemożliwiający włożenie buta - to typowe objawy stanu zapalnego. Po pewnym czasie w okolicy guza piętowego od spodu gromadzą się złogi wapienne. Wiążąc się, mogą utworzyć wyrośl kostną. Na zdjęciu RTG można ją zobaczyć w formie przypominającej ząb rekina skierowany czubkiem w stronę palców. Gdy pojawi się wyrośl kostna, utrudnione jest poruszanie się, ponieważ stawanie na niej zwiększa ból.

W takiej sytuacji skuteczna jest Technika Bowena. Terapeuta posługujący się ta metodą ma do dyspozycji wiele skutecznych procedur, które prowadzą nie tylko do ustąpienia bólu, ale również wpływają na stan rozcięgna podeszwowego. Sesja terapeutyczna techniką Bowena polega na wykonaniu serii charakterystycznych, delikatnych, ale jednocześnie precyzyjnych ruchów na poszczególnych mięśniach, grupach mięśni, ścięgnach lub więzadłach. Bez siłowej manipulacji, jedynie dzięki celowej stymulacji łagodnymi ruchami palców wywołane jest drganie, wychwytywane przez receptory i przenoszone jako informacja do mózgu. Aktywowane są w ten sposób procesy samoleczenia naszego ciała, które pozwalają mu naprawić się i przywrócić do pełnej harmonii w sposób naturalny.

na początek