Problemy z barkiem a Technika Bowena

Zespół bolesnego barku a Technika Bowena

bolesny ból barku

Ból barku w trakcie poruszania ręką sprawia niepokój i podsuwa myśli, aby udać się do lekarza. To schorzenie zwykle zaczyna się od urazu (często lekkiego) w okolicy stawu barkowego ewentualnie związany jest z pewnymi zaburzeniami, takimi jak zapalenie kaletki maziowej albo zapalenie ścięgna. Odczuwa się wtedy ból barku i utrudnienia w poruszaniu ręką. Najczęstszą reakcją w tej sytuacji jest oszczędzanie stawu barkowego przez wykonywanie mniejszych ruchów, ograniczanie ich, ale powoduje to tylko nasilenie bólu i dalsze usztywnienie. I w następstwie osoba oszczędza bolący bark jeszcze bardziej. W ten sposób wpada się w błędne koło, które powoduje coraz większe cierpienie. Ostatecznie może to skończyć się tym, że ramie staje prawie nieruchome, a towarzyszący temu ból trudny do zniesienia. Przy czym ból pojawia się nie tylko w okolicy stawu barkowego, ale promieniuje na całą rękę.

Nieleczone schorzenie postępuje powoli, ale nasilenie może stopniowo wzrastać. Może to trwać nawet kilka miesięcy. kobieta z bolącym barkiemPo pewnym czasie ból może minąć, ale może zaistnieć sytuacja, w której nastąpi trwałe ograniczenia ruchomości stawu barkowego.

Rozwiązaniem dla tego typu schorzeń jest zastosowanie Techniki Bowena. Terapeuta posługujący się ta metodą ma do dyspozycji wiele skutecznych procedur, które prowadzą nie tylko do ustąpienia bólu, ale również do przywrócenia pełnej ruchomości stawu barkowego. Terapia Techniką Bowena polega na wykonywaniu delikatnych, ale znaczących ruchów na mięśniach i tkance łącznej. Procedury te wykonywane w okolicy stawów, wpływają bezpośrednio na torebkę stawową i więzadła, które są unerwione przez tzw. proprioreceptory. W nich bodźce z kolei są odczytywane przez układ nerwowy, powodując unormowanie działania stawu. To wszystko odbywa się bez potrzeby użycia siłowej manipulacji. Badania naukowe (Berni Carter 2002 "Doświadczenia pacjentów z syndromem zamarzniętego barku i jego leczeniem Techniką Bowena" Terapie Komplementarne w Pielęgniarstwie i Położnictwie v. 8, str. 204-210) potwierdziły wzrost ruchomości w stawie wykazującym ograniczenia.

na początek